Greckie atrakcje – wyjątkowa Idra

Z jakimi atrakcjami kojarzona jest Grecja? Dla jednych to przede wszystkim Ateny, dla innych – piękne wyspy pełne tradycyjnych osad i wspaniałych zabytków. Jedną z tych, na teren której w czasie wycieczki po Grecji z pewnością warto zajrzeć, jest Idra.

W jaki sposób można spędzić czas na tej wyspie?

Możliwości jest sporo. Zresztą już inne portale przedstawiały powody, dla których warto wybrać się do Grecji. Idra to wyspa ciekawa, choć jej historia – jak na Grecję – jest dość krótka. Dopiero w XVI wieku zaczęło się tu rozwijać osadnictwo, a pierwszymi jej mieszkańcami byli prawosławni Albańczycy. Dość długo wyspa ta znajdowała się nieco na marginesie, a turystyka na jej terenie zaczęła się rozwijać dopiero w latach 60. XX wieku. Dziś biura podróży coraz chętniej promują tę wyspę, a wycieczki na jej teren stają się coraz bardziej popularne. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc jest tu miasto Idra, które powstało na przełomie XVIII i XIX wieku.

Port w miejscowości Idra

Ciekawie prezentuje się tutejszy port oraz znajdujące się w jego pobliżu budynki. Wzniesione na przełomie XVIII i XIX wieku stanowią obecnie jeden z najważniejszych elementów lokalnego krajobrazu. W jednym z nich ma obecnie swą siedzibę Narodowa Akademia Marynarki Handlowej, w innym mieści się z kolei Szkoła Sztuk Pięknych. Inną atrakcją w tym mieście jest klasztorna świątynia Panagia z II połowy XVIII wieku. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest marmurowa dzwonnica, która najskuteczniej przyciąga uwagę turystów. Inną ciekawą miejscowością na tej wyspie jest Kamini, które swego czasu było najważniejszym rybackim portem na tej wyspie. Turyści odwiedzający wyspę chętnie zaglądają też na teren Episkopi. Ta rolnicza osada znana jest głównie z klasztoru, którym opiekują się mniszki. One też zajmują się rękodziełem, a wspaniałe pamiątki jakie można nabyć w klasztorze dla wielu turystów stają się najcenniejszymi pamiątkami z wczasów w Grecji.