Na czym polega głęboka praca?

Praca w pełnym skupieniu przez krótkie odcinki czasu potrafi przynieść znacznie lepsze efekty, niż przepracowana dniówka z otwartym YouTubem i Facebookiem w tle. Każda osoba może zwiększyć swoją produktywność w pracy albo w nauce, jeśli tylko nauczy się porządnie zarządzać swoim czasem. Trzeba pamiętać, że aby działać skutecznie, nie trzeba poświęcać dużych nakładów czasu, ale dobrze zarządzać swoją energią.

Pełne skupienie przez określony czas

Głęboka praca polega na pracy w pełnym skupieniu przez z góry określony czas. Mówi się, że trzy godziny to najlepszy wybór, ale spokojnie można rozłożyć je sobie na krótsze odcinki w ciągu dnia pracy, na przykład po 45 minut. Warunek jest jednak bardzo ważny: w tym czasie wykonuje się tylko te zajęcia, które są na najwyższym miejscu na liście priorytetów. Żadne robienie listy brakujących artykułów biurowych czy odpisywanie na maile od znajomych. Przez ten czas należy skupić się na postawionym sobie celu, projekcie, który trzeba oddać za kilka dni albo na obsłudze klienta, który ma najpilniejszy problem do rozwiązania.

Unikanie rozpraszaczy i robienia sobie przerw

Wbrew pozorom utrzymanie skupienia przez 45 minut nie jest szczególnie trudnym wyzwaniem. Aby się to udało, trzeba odciąć się od wszelkiego rodzaju dodatkowych rozpraszaczy, takich jak social media czy telefon komórkowy. Jeśli wolisz pracować w ciszy, nawet radio nie powinno być włączone, chyba że muzyka pomaga Ci utrzymać tempo. W wyznaczonym czasie musisz też unikać przerw. Chodzi o to, żebyś nie wybijał się ze stanu skupienia. Wyjście po herbatę czy kawę to już przerwa. Jeśli wiesz, że będziesz miał na nie ochotę w czasie głębokiej pracy, przygotuj je sobie, zanim zaczniesz skupiać się na wykonywaniu zadań.

Zwiększanie swojej produktywności

Stosowanie techniki głębokiej pracy ma jedną podstawową zasadę. W ten sposób zwiększa się swoją produktywność. Wiele osób nie przepracowuje intensywnie nawet jednej godziny dziennie, podczas kiedy przeważnie płaci im się za osiem takowych. Jeśli utrzymasz pełne skupienie przynajmniej przez trzy godziny dziennie, szybko zauważysz, że twoje wyniki się podniosły i wbijasz się powoli na podium najlepszych pracowników. Jeśli z kolei pracujesz na swoim, to technika głębokiej pracy nie jest już tylko opcją, ale najwyższym obowiązkiem. Nie da się osiągnąć znacznych efektów, jeśli nie włoży się w nie znacznej pracy.