Kiedy będziemy na Malcie – co należy wiedzieć o świętach i festiwalach tego kraju

Należy wiedzieć, że oprócz uroczej pogody i ciekawych zabytków to maleńkie państwo oferuje również żywe tradycje religijne, których możemy stać się obserwatorami i uczestnikami. Najwięcej uroczystości odbywa się w porze letniej, przede wszystkim w lipcu i sierpniu. Podróżując po wyspach, wielu miasteczkach zobaczymy udekorowane ulice, wielkie flagi powiewające nad dachami domów i zapalone kolorowe żarówki na fasadach głównych kościołów. Warto wiedzieć, że żarówki zamontowane są na stałe, bowiem „festy” odbywają się co roku. W trakcie obchodów świąt ulicami miasteczek przechodzą tradycyjne procesje, obecnie są również organizowane otwarte konkursy i koncerty. Więc jeśli chcemy wziąć udział w „feście”, najwłaściwiej będzie przed wyjazdem lub podczas pobytu sprawdzić termin najbliższego święta w miejscowości, w której przebywamy. Możemy to zrobić na stronie internetowej archidiecezji maltańskiej: www.maltadiocese.org. Jeśli latem zaplanujemy dłuższy pobyt na tej wyspie, nie musimy się martwić – na pewno przynajmniej raz przypadkiem trafimy na „festę”.

Oprócz letnich obchodów świąt religijnych na Malcie co roku organizowany jest karnawał. O jego rozmachu może świadczyć fakt, że przygotowania trwają przez większą część roku. Należy wiedzieć, że w trakcie karnawału odbywa się pochód kolorowych figur wykonanych z „papier mache”, przedstawiających legendarne postacie z historii. Pochodowi towarzyszą muzyka, fajerwerki i przede wszystkim tłumy mieszkańców. Na pewno jest to jeden z głównych powodów, dla których, planując wyjazd w porze zimowej, warto sprawdzić dokładny termin karnawału.

Ponadto oprócz festiwali związanych z tradycją religijną na Malcie odbywa się też szereg ogólnokrajowych imprez folklorystycznych i muzycznych. Oto zestawienie niektórych maltańskich festiwali, zarówno religijnych, jak i rozrywkowych:

1). Miejsce – Gozo; wydarzenie – Festival Mediterranea; czas – przełom października i listopada.
2). Miejsce – Valletta; wydarzenie – Malta International Fireworks Festival; czas – 29-30 kwietnia.
3). Miejsce – Ta’Qali; wydarzenie – Malta Music Awards; czas – koniec listopada.
4). Miejsce – cały kraj, głównie Valletta i Gozo; wydarzenie – Karnawał; czas – luty/marzec.
5). Miejsce – Auberge d’Italie (Valletta); wydarzenie – Wystawa szopek bożonarodzeniowych; czas – od połowy grudnia do połowy stycznia.
6). Miejsce – Floriana; wydarzenie – Ghanafest: Folk Music Festival; czas – czerwiec.
7). Miejsce – brak jednego miejsca; wydarzenie – Vodafone Malta Marathon; czas – koniec lutego.
8). Miejsce – Valletta, Floriana i inne miejsca; wydarzenie – The Malta International Choir Festival; czas – początek listopada.
9). Miejsce – Malta – Sycylia – Malta; wydarzenie – Regaty The Rolex Middle Sea Race; czas – październik.
10). Miejsce – lotnisko w Luqa; wydarzenie – Malta International Airshow; czas – koniec września.
11). Miejsce – Valletta; wydarzenie – The Malta Jazz Festival; czas – lipiec.
12). Miejsce – Ta’Qali; wydarzenie – Farsons Great Beer Festival; czas – koniec lipca.
13). Miejsce – Gozo; wydarzenie – The Qala International Folk Festival; czas – wrzesień.

Najciekawsze festiwale, które odbywają się w Albanii

Warto też dodać, że co roku odbywają się również nowe imprezy i wydarzenia jednorazowe, na przykład koncerty. Informacje na temat aktualnych wydarzeń kulturalnych możemy znaleźć na stronie internetowej: www.visitmalta.com.

One Comment on “Kiedy będziemy na Malcie – co należy wiedzieć o świętach i festiwalach tego kraju”

  1. Czyli praktycznie cały rok coś się dzieje na Malcie. Myślę że jesień/ wiosna to dobry czas żeby wybrać się tam na festiwal.

Komentarze wyłączone.